wtorek, 18 czerwca, 2013 | Autor:

W tej części cyklu poświęconego kolorom we wnętrzu omówione zostaną podstawowe barwy, ich oddziaływanie na przestrzeń i człowieka oraz efekty jakie można osiągnąć stosując różne odcienie.

Dobór odpowiedniej kolorystyki do wnętrza odgrywa ważną rolę ponieważ jego charakter jest kształtowany zarówno poprzez użycie kilku kolorów jak i jednego. Monochromatyczne wnętrze wcale nie musi być nudne i zimne podobnie jak przestrzeń okolona kilkoma kolorami nie zawsze jest ciepła i przytulna. O percepcji odbioru koloru decyduje przedewszystkim  „temperatura” barwy, która w ramach tego samego koloru może się zmieniać. Czyli na przykład w szerokiej gamie szarego dostępne są odcienie cieplejsze i bardziej zimne.

Barwy z rodziny żółcieni, oranży i czerwieni są określane jako ciepłe. Im bardziej nasycone, tym bardziej zdają się wychodzić do przodu. Określane są jako radosne, stymulujące, wprawiające w dobry nastrój. W niedużych akcentach oddalają się od koloru tła, natomiast ich zagęszczenie tworzy „krzykliwe” zestawienia.

Fioletowoniebieski, wszystkie odmiany błękitu i niebieskogranatowy to kolory wycofujące się przed okiem patrzącego, dają więc wrażenie większej przestrzeni. Błękity i fiolety uważane są powszechnie za chłodne i oddziaływujące uspokajająco.

Ocenę „ciepła” bądź „zimna” należy wyrażać bardzo ostrożnie ponieważ różne proporcje składników koloru zmieniają charakter barwy do tego stopnia, że na przykład istnieją róże i karminy, które uznamy za kolory zimne. Podobnie barwy pośrednie, jak zielenie, fiolety, róże, brązy mogą być zimne lub ciepłe – w zależności od tego, jaki kolor dominuje w ich składzie.

Najistotniejszy będzie zatem odcień danego koloru, który należy dobierać rozważnie, tak, aby stworzyć odpowiednią harmonię wnętrza z potrzebami użytkownika.
Czerń
Kolor ten w niewielkich ilościach nadaje wyrafinowania innym kolorom; tworzy silny kontrast. Czerń jest na tyle intensywna w swym wyrazie, że najbezpieczniej stosować jest ją w dużych i jasnych pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Tworzy udane kompozycje dopełniona barwami jasnymi. Uwydatnia i intensyfikuje kolory jej towarzyszące.

Biel

Biel nie jest barwą narzucającą się, ale wymaga kreatywności. Uspokaja i łagodzi w odbiorze percepcyjnym. Jest punktem wyjścia do przygody z kolorem, a możliwości dobierania jej odcieni dają bogatą ilość kombinacji. Biel wyostrza widzenie przedmiotów, wydobywa ich kształt, intensyfikuje barwę. Bardzo udanie tworzy monochromatyczne wnętrza, wystarczy jednak, że w towarzystwie bieli pojawi się kolorowy akcent, by zdecydowanie zmienił się nastrój wokoło. W zestawieniu z gorącymi barwami staje się intensywnie biała, a one bardziej ogniste. Chłodne barwy pozostają z nią w harmonii.

Szarość

Szarość w każdym odcieniu znakomicie uwydatnia inne kolory. Gama tej barwy jest bardzo szeroka, są na przykład szarości chłodne ze szczyptą koloru niebieskiego i te cieplejsze oscylujące w kierunku beżu. Zastosowanie koloru szarego jako tła i wykorzystanie jego neutralności podkreśla i wydobywa z wnętrza przedmioty o intensywnych barwach,  szry przejmuje w swym odcieniu ich kolory.

Niebieski

Jasne odcienie niebieskiego i błękitu oddziałowują uspokajająco i kojąco. W zimnej tonacji położony na dużej płaszczyźnie może działać nieco przygnębiająco.
Jako granat nadaje wnętrzom elegancji ale lekkiej w swoim charakterze i nienarzucającej się.

Zielenie

Kolor zielony stosowany we wnętrzu działa kojąco i wyciszająco. Wprowadza równowagę na zasadzie skojarzenia z naturą i harmonią jej życia. W zależności od odcienia może mieć charakter świeżości i pobudzać do optymizmu lub w ciemniejszych barwach pobudzać do refleksji i uspokajać.

Brąz i Beże

Są najbardziej naturalną w swym charakterze paletą barw jaką można zastosować we wnętrzu; bezpośrednio kojarzą się z przyrodą i jej elementami. Komponują się dobrze z większością innych barw jak i sobą nawzajem. W zależności od odcienia mogą stanowić tło dla innych kolorów lub same tworzyć dominantę kolorystyczną.

Czerwień
Czerwienie są mocno odznaczającymi się kolorami we wnętrzu. Czerwień przyciąga wzrok i działa pobudzająco. Na dużej powierzchni przy ciągłym z nią kontakcie może być uciążliwa i pobudzać uczucie irytacji. Doskonale nadaje się na akcenty kolorystyczne i podkreślanie wizualne atrakcyjnych elementów przestrzeni.

Pomarańcz
Działa ożywczo, pobudza do pozytywnego i twórczego myślenia. We wnętrzu podobnie jak kolory czerwieni stanowi wyraziste akcenty. W zbyt dużej ilości lub źle dobranym odcieniu może wzmagać uczucie frustracji i pobudzać negatywne emocje; może też potęgować uczucie stresu.


Żółty

Bogactwo odcieni palety żółcieni daje bardzo dużo możliwości jej stosowania we wnętrzach. Odcienie jasne, delikatne mogą być stosowane jako nieinwazyjne tło, a bardziej intensywne stanowić dominantę kolorystyczną lub akcent we wnętrzu. Kolor żółty działa pobudzająco na intelekt i sprzyja koncentracji. W aspekcie negatywnym może powodować uczucie niepokoju  i zmęczenia.


Szukając odpowiednich dla siebie rozwiązań kolorystycznych można czerpać inspirację z barw jakie oferuje nam natura. Poniżej przedstawię prostą analizę i ralacje kolorów otaczającego nas świata z charakterem jaki można nadać wnętrzu.

 

Świeżość.

 

Chłód i sterylność.

 

Natura i harmonia.

 

Ciepło.

Anna Maj

 

Wykorzystano materiały graficzne ze stron www:

www.tapetyczne.pl, www.wnetrza.moose-design.pl, www.architektura.info.pl, www.muratordom.pl, www.we-dwoje.pl, www.e-lazienki.pl, www.drzewo.pl, www.swsi.edu.pl, www.drev.homplex.pl, www.idolo.pl, www.czterykaty.pl, www.mowimyjak.pl, www.familie.pl, www.wewnatrz.eu, www.polki.pl, www.dekoratoria.pl, www.pytanieomieszkanie.pl, www.wsalonie.pl, www.kadaj.pl, www.dlalejdis.pl, www.bryla.pl, www.budownictwopolskie.pl, www.archirama.pl, www.urzadzamy.pl

 

wyświetleń: 768
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.