sobota, 29 czerwca, 2013 | Autor:

Tapeta jako materiał do wykończenia i dekoracji wnętrz stosowany był od wieków na całym niemalże świecie, dzięki czemu ma bogatą historię. W naszym kraju bardzo popularny był w latach 80-tych i 90-tych, jednak jego wykorzystanie polegało na małoefektownym, zazwyczaj nudnym oklejeniu wszystkich ścian pomieszczenia.

W niektórych krajach projektowanie tapet było zajęciem godnym prawdziwego artysty. Moda na tapety przygasa i na nowo odżywa. Od kilku lat w światowych trendach można obserwować powrót tego materiału i coraz częstsze jego stosowanie przez projektantów we wnętrzach.

Teraźniejsze tapety mogą być wykonane z papieru, tkaniny, skóry lub fizeliny czy tworzyw sztucznych. Wzory na nich mogą być na przykład drukowane lub tłoczone, a szerokie zastosowanie najnowszych technik sprawia, że nowoczesną tapetą może być dosłownie wszystko co stworzy wyobraźnia.

Bogactwo wzorów i kolorów tapet jest śmiało wykorzystywane w aranżacyjnej fantazji. Zamiast akcentów kolorystycznych w postaci intensywnej barwy na jednej ze ścian można położyć tapetę, którą uzyska się podobny efekt.

We wnętrzach monochromatycznych można stosować tapety bardzo jasne z delikatnie zaznaczonym wzorem, który urozmaici przestrzeń nie zmieniając założonego charakteru.

Dużą wartość dekoracyjną tworzą tapety z fakturą, gdzie w zależności od wzoru można dodać wnętrzu elegancji, surowości, przytulności bądź zadziorności.

Wszystkie pomysły należy stosować z umiarem gdyż zbyt wiele kolorów i wzorów w jednym pomieszczeniu zaburzy spójność i harmonię.

 

Ania Maj
Wykorzystano materiały ze stron internetowych:

www.livingroom24.pl, www.remntujemydom.pl, www.e-sciany.pl, www.123budujemy.pl, www.e-tapety.pl, www.ajur-nn.ru, www.udekorujdom.com, www.urzadzamy.pl, www.budujesz.info.pl, www.elitis.fr

 

wyświetleń: 542
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.