poniedziałek, 19 grudnia, 2011 | Autor:

Czytając ostatnio AB natknąłem się na ciekawy apel jaki ogłosiła Miejska Komisja Historyczna “POKOLENIE” dotyczące obchodów 40. lecia wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice. Stowarzyszenie poszukuje wszelkich materiaów i pamiątek związanych z budową i funkcjonowaniem huty. I zaświtało mi w głowie, że w spadku po tacie dysponuje ciekawymi materiałami z życia początkowego huty, stąd zapadła decyzja aby się nimi podzielić z Wami. Są to materiały gromadzone przez lata i wydaję mi się, że zainteresują osoby interesujące się historią budowy huty, jak i również osoby chcące powspominać tamte “ciekawe lata”. Mianowicie nie wiem czy wiecie (pewnie starsze osoby pamiętają) ale w tamtych czasach publikowana była gazeta o nazwie “Głos Huty Katowice“, gdzie ówczesne władze PZPR informowały o postępach przy budowie największego przedsięwzięcia jakim była gigantyczna inwestycja w postaci budowy Huty Katowice. W tle gazeta na bieżąco relacjonowała także życie wielkich, małych bohaterów jakimi wówczas byli budowniczowie huty z całego kraju. Naprawdę ciekawa lektura pisana ciekawym językiem. Z racji tego, iż Huta “Katowice” wznoszona całymi siłami narodu powstała na terenie ówczesnego powiatu będzińskiego, za swój obowiązek uważam udostępnić ten materiał mieszkańcom Będzina i okolic, spośród których wielu na zawsze związałą z hutą swoje losy.

Pierwszy numer, który posiadam pochodzi z listopada 1973 roku (wg relacji mamy jest podobno pierwszym numerem jaki ojciec zupił) i jest jednodniowym wydaniem. Poniżej zamieszczam album obrazujący całość wydania. Ze względu na obszerne rozmiary numeru i rozdzielczość umożliwijącą swobodne czytanie, osoby, które będą zainteresowane numerem proszę o zapisanie się do subskrypcji lub email (pod podany adres prześlę wtedy skan oryginału). Z ciekawostek w numerze – polecam wywiad z I Sekretarzem KP PZPR w Będzinie. Udanej lektury. Wszelkie zdjęcia i inne materiały znajdziecie w zakładce u góry.

no images were found

wyświetleń: 510
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

2 komentarze

 1. 1
  Andrzej 

  Dąbrowa Górnicza z powiatu będzińskiego została wyłączona już 3 stycznia 1949 r.! (wcześniej Będzin – 22 III 1948 r., włączony ponownie do powiatu 1 I 1999 r.).

  1VI 1975 r. zikwidowano powiaty. 1 II 1977 r. do Dąbrowy G. przyłączono tereny, na których budowano Hutę “Katowice” (m.in. Łosień i Ząbkowice). Tak więc hutę budowano na terenie powiatu będzińskiego (ale nie w Dąbrowie) w latach 1972-75.

 2. 2
  Lipton 

  Już poprawiam:) źle doczytałem