poniedziałek, 9 maja, 2011 | Autor:

Dziś w końcu udało mi się wygospodarować trochę czasu i po części objechać większość placów budowy w Będzinie. Pojawiło się parę nowych iwestycji (które jakoś przegapiłem wcześniej), a na istniejących placach po części się pozmieniało. A więc aby nie przedłużać zaczynamy relację.

Na pierwszy ogień idzie osiedle przy Brzozowickiej. Pojawiły się w różnych miejscach bilbordy, że ruszyła sprzedaż mieszkań. Myślałem, że architektury Górke Małobądzkich nic nie jest w stanie przebić. Niestety myliłem się, a przecież wizualizacje nie wyglądały tak źle.

Elewacja z drewna, która miała ożywić budynek, moim zdaniem go dobiła – szczególnie jej kolor.

Balustrady i okap nie zasługują nawet na mój komentarz. I to coś kosztuje w przybliżeniu 4500zł za 1m2 (nie wiem czy brutto czy netto bo nic nie piszą na stronie). Przypominam o czynnej złomowni tuż za ogrodzeniem.

Przechodzimy dalej na kolejną inwestycję mieszkaniową i lądujemy przy Zamkowych Ogrodach. Tu rozpoczęto montaż ostatniej kondygnacji czyli długo wyczekiwamych taraso-ogrodów.

I etap adaptacji byłej fabryki Chełmek też zbliża się powoli do końca. Prawdopodobnie już wkrótce będą tam lokale lub powierzchnie sprzedaży do wynajęcia (tak się domyślam).

Tuż obok Chełmka jak wiemy jest Biedronka, a na jej tyłach rozpoczęto budowę kolejnej myjni samochodowej (ulica Piłsudskiego), która będzie kolejną po oddanej do użytku myjni przy ulicy Kościuszki.

Jeśli już mowa o Biedronkach rozpoczęła się budowa Biedronki na osiedlu Ksawera przy ulicy Żwirki i Wigury

oraz podejrzewam, że na osiedlu Zamkowym również (nie jestem pewien bo nie ma tablicy budowy), ale pisząc wcześniej na temat Biedronki na Zamkowym brałem właśnie tą lokalizację pod uwagę – teren tuż przy zajezdni tramwajowej na tyłach ogrodnictwa wzdłuż Piastowskiej.

Tuż przy Piastowskiej trwa również budowa nowej przychodni.

Jakby mało nam było discountów pomiędzy ulicą Kołątaja a Warpiem budują kolejny market sieci Aldi.

Ruszyła także zabudowa narożnika ulicy Sączewskiego i Kołątaja. Docelowo ma tam stanąć budynek biurowo-usługowy (w miejscu tej zabytkowej kamienicy, którą wyburzyli parę lat temu) vis-a-vis Teatru Dzieci Zagłębia.

Mury miejskie na Zawalu już prawie stoją.

Na Modrzejowskiej prawie ukończono parking vis-a-vis hal oraz trwa budowa budynku mieszkalno-usługowego na tyłach Kauflanda.Z mniejszych inwestycji należy wymienić remont budynku przy ulicy Siemońskiej – nie wiem pod co bo tablica budowy kwalifikuje sie pod mandat ze strony PNB w Będzinie. Przypuszczam, że siedziba jakiejś firmy.

Postawiono również mały pawilon meblowy przy Małobądzkiej – nie mam zdjęcia, ale straszna chałtura jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Budowa kliniki stomatologicznej przy Piłsudskiego stoi w miejscu. Ukończono termomodernizację WKU przy Kościuszki. Trwa termodernizacja Szkoły Podstawowej nr 10. Wciąż remontują dworzec PKP (postaram się wkrótce wrzucić jego efekty) oraz trwa inwestycja Nowe Warpie przy ulicy Krakowskiej (nie zdążyłem wczoraj podjechać). Jak pewnie większość z was widziała wymieniają cały chodnik wzdłuż ulicy Małobądzkiej w kierunku Sosnowca zaczynając przy przejściu podziemnym w okolicy ronda, aż do Cmentarza Komunalnego, stąd już niedługo do Sosnowca będzie się można dostać jednośladem nie ryzykując przy tym przebitego koła. Generalnie rzecz biorac – coś się dzieje, niestety żadna z tych inwestycji nie przyniesie nic nowego w ramach nowej rozrywki dla młodego mieszkańca Będzina. Coż pozostaje nam cierpliwie czekać. Jutro tzn.10 maja organizują jakąś akcję pod zamkiem pod hasłem “Czas na zmiany” i podejrzewam, że będzie to kolejny polityczny bełkot i obietnice. A dla młodego mieszkańca Będzina, miasto oragnizuje w ramach rozrywki sprzątnaie poszczególnych dzielnic miasta, zamiast zrobić to w ramach koniecznych zadań gminy. Efekt raczej będzie mizerny. Pewnie skończy się na kilkunastu worach, które niczego nie zmienią na zaśmieconej mapie Będzina. Ale liczy się, że góra sprząta…

wyświetleń: 743
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

5 komentarzy

 1. 1
  Andrzej 

  Śmiesznie te mury obronne wyglądają z antenami satelitarnymi na górze 😉

 2. 2
  Andrzej 

  Umknęła Panu jeszcze jedna duża inwestycja budowlana w Będzinie – osiedle socjalne przy ul. Wolskiej na Warpiu. Ogólnie robi (pozytywne) wrażenie…

 3. 3
  admin 

  Faktycznie jakoś od samego początku się nią nie interesowałem ale czas najwyższy wybrać się tam i zobaczyć co dla naszych bezdomnych mieszkańców budują

 4. 4
  admin 

  Panie Andrzeju w Będzinie większość rzeczy wygląda śmiesznie bo jest projektowane bez jakiekolwiek wizji, nie wspominając o konsultacjach czy potrzebach społecznych. Niech pan zwróci uwagę kto jest autorem projektu murów miejskich to zrozumie Pan sens lub bezsens anten w tle… Bardzo jestem ciekaw jakie uwagi i zalecenia wydał konserwator wojewódzki i jaki on miał pomysł na mury. A anteny są prawdopodobnie ustawione na kosmiczną restaurację po drugiej stronie ulicy, która w piękny sposób kontrastuje z murami. Na każdym kroku widać brak urbanisty miejskiego, a takie coś jak restauracja w życiu nie zostało by pozytywnie zaaprobowane na Zachodzie przez instytucję opiniującą tak ważny projekt w tkance historycznego śródmieścia. Przydałoby się teraz wybudować drugi mur po drugiej stonie i skutecznie odciąć od świata to coś totalnie bezgustownego. Wtedy dzielnica nabrałaby może średniowiecznego smaczku. A tak jest jak jest.

 5. 5
  Andrzej 

  Rzeczywiście zabudowa obok szpitala to koszmarek architektoniczo-urbanistyczny! Eklektyczne bezguście! Każdy sobie buduje gdzie chce i jak chce (patrz nowe paskudne pawiloniki handlowe). Będzin staje się zaściankiem. Gdzie tu architektura na miarę sporego przecież miasta?