Monday, 10 March, 2014 | Autor:

Z racji tego, iż odwiedził mnie ostatnio znajomy, który zamierza się budować i zastanawia się nad zamówieniem projektu indywidualnego, postanowiłem poruszyć ten wątek po raz kolejny na moim blogu, gdyż gadka szmatka z kolegą uświadomiła mi ile tak naprawdę przeciętny Kowalski wie o indywidualnym projektowaniu. Kilka minut rozmowy uświadomiło mi, że naprawdę niezbyt wiele. Poniżej zamieszczam kilka moich wskazówek

Kiedy projekt będzie indywidualny?

  1. Kiedy zamiast zakupu kolorowego komiksu na jednym z portali obrazkowych (bo tak nazywam te wszystkie serwisy sprzedające projekty domów typowych), podejmiemy męska decyzję, iż my chcemy czegoś innego, wcale nie tak bardzo odlotowego czy odkrywczego ale po prostu do Nas dopasowanego.
  2. Czy projekt indywidualny będzie zawsze projektem indywidualnym zdecydowanie NIE.
  3. Pamiętajmy, że znaleziony przez Nas wariant domu pośród tysięcy dryfujących po internecie, za przysłowiowe dwa i pół koła, przerobiony na szybko na nasze żądanie na kolanie przez “samozwańca architekta” (czytaj w domyśle inżyniera budownictwa) to w żadnym wypadku nie projekt indywidualny, a raczej indywidualny plagiat. Inaczej nazwać tego stanu rzeczy po prostu nie można. Niestety w dzisiejszych realiach wolnego rynku i jego masowości, wartość indywidualna musi być w cenie.
  4. Indywidualny projekt musi znaczyć jednak coś więcej, niż tylko przysłowiowy kilkudniowy szybki plagiat u pani Halinki na jej indywidualnym komputerze.
  5. Indywidualność to przede wszystkim wolność kształtowania przez Nas samych przestrzeni. To my zdecydujemy o tym jaką jakością przestrzeni wypełnimy większość naszego życia przy pomocy może nie deski i ołówka jak to było kiedyś ale przemyślanych ruchów myszki w komputerze naszego architekta.
  6. Indywidualność to nie żadna pycha. To świadoma analiza tego co w rzeczywistości chcemy osiągnąć, pomiędzy tym, co faktycznie mieć możemy, a nie musimy.
  7. Indywidualny musi być też architekt, nie musi być wielki i znany, wystarczy sumienny i rzetelny. Jego indywidualne podejście lub jego brak może mieć znaczący wpływ na nasze dalsze życie.
  8. Indywidualny wcale nie znaczy drogi, ale też nie oznacza najtańszy, to nie cena kształtuje projekt lecz obustronne zaangażowanie.

 

wyświetleń: 328
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.