piątek, 2 grudnia, 2016 | Autor:

W dniu 29 listopada 2016 r. miało miejsce spotkanie zwolenników ratowania cementowni Grodziec z Komisją Polityki Społecznej Rady Miejskiej w Będzinie. Na spotkaniu tym zostały przedstawione komisji dotychczasowe działania grupy inicjatywnej oraz władz miasta Będzina w celu określenia wspólnej idei dla ww. obiektu.

wp_20161129_12_58_04_pro

W klikunastominutowej relacji radni dowiedzieli się, że m.in. że istnieje grupa inicjatywna i ma ona plany założenia fundacji pn. “Centrum Kultury Cementownia Grodziec” z udziałem przedstawicieli władz miasta. Została również w kilku słowach zrelacjonowana inwentaryzacja, (o której pisałem wcześniej) dzikiego drzewostanu na terenie cementowni, który zamierzamy wyciąć na początku przyszłego roku (ok.70 drzew) i 0.5 ha samosiejek. Przewodnicząca komisji pani Jadwiga Gubała odczytała również pismo z WKZ w Katowicach, z którego m.in. wynika, iż WKZ zlecił opracowanie ekspertyzy technicznej dla obiektu pakowni i hali pieca obrotowego nr 1 i fragmentu hali pieców obrotowych nr 2 – 5. Ekspertyza została zlecona do wykonania przez WKZ w Katowicach pracownikowi naukowemu z Politechniki Śląskiej w Gliwicach z Wydziału Budownictwa.

Poniżej treść całego pisma:

wkz_katowice_1Ustalono również kolejny termin spotkania ws . cementowni tj. 23 stycznia godz.15.00, na którym ma zostać przedstawiony harmonogram prac związanych z porządkowaniem i zabezpieczaniem terenu wokół obiektów cementowni Grodziec. W między czasie powinna zostać wydana zgoda administracyjna na wycinkę drzew przez Starostwo Powiatowe w Będzinie.

Na przełomie stycznia i lutego 2017 r. chciałbym również zorganizować spotkanie w Ośrodku Kultury w Grodźcu kilku byłych pracowników cementowni Grodziec w celu wysłuchania ich wspomnień z czasów gdy cementownia tętniła życiem i była znaczącym ośrodkiem przemysłu cementowego w Polsce. Moim zdaniem ta wiedza powinna zostać zarchiwizowana dla przyszłych pokoleń. Może udało by się takie spotkanie sfilmować – byłby to świetny materiał wizualny dla Punktu Informacji Turystycznej, który nie ukrywam – coraz bardziej wierzę, że powstanie przy cementowni Grodziec. Zapraszam chętnych do udziału w tym projekcie, bo będzie on wymagał zaangażowania na pewno kilku osób. Może uda nam się razem zrobić coś od siebie dla tej perły.

wyświetleń: 470
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.