poniedziałek, 5 marca, 2018 | Autor:

Po dłuższej przewie nadszedł czas aby znowu o sobie przypomnieć i napisać kilka słów o tym co się dzieje lub wydarzy w najbliższym czasie w Będzinie. Jako, że od dłuższego czasu czytając nasz miejscowy bezpłatny miesięcznik AB nie można się z niego nic dowiedzieć (poza lokalnymi informacjami dotyczącymi włodarzy naszego miasta), stąd kolej na bM czyli blacharnię Miejską. Naszym rządzącym należy przypomnieć, że nie wszyscy mieszkańcy Będzina korzystają z facebooka lub internetu, a chcieliby się dowiedzieć o tym co się dzieje lub wydarzy się w najbliższym czasie w naszym mieście, które ma stać się w 2018 roku jednym wielkim placem budowy. Przynajmniej takie są oficjalne przymiarki.

Zacznijmy od inwestycji, która ruszyła tuż obok Lidla na terenie parkingu samochodów ciężarowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie po co miasto wydało zgodę na budowę kolejnego marketu w takim miejscu (bo przynajmniej tak to wygląda z bliska dla mieszkańca Będzina). Jak już pisałem wcześniej na moim profilu facebookowym to budynek tymczasowy na czas budowy nowego Lidla. Nowego Lidla pytają się ludzie? Tak moi drodzy. Stary idzie pod świętach Wielkanocnych do wyburzenia, a w jego miejsce ma powstać nowy na miarę XXI wieku (m.in. ma wykorzystywać głębinowe pompy ciepła w systemie ogrzewania). To wg mnie dobry krok biorąc pod uwagę, że tuż za miedzą (czytaj brzegiem) ma powstać pudełkowa hala. Nowy Lidl powinien wpisać się architekturą w nowo projektowaną architekturę hali. Stary z całym szacunkiem to będziński gniot, który ciąży Będzinowi w strukturze miasta od 20 lat. Nowy pawilon powinien powstać do końca października 2018 roku, bo na tyle miasto podobno wydzierżawiło teren pod tymczasowy budynek Lidlowi (jeśli nie będzie jakiegoś poślizgu).

Tymczasowy pawilon Lidla w Będzinie

Autor: Rafał Lipiński

A nowy pawilon będzie wyglądał prawdopodobnie tak:

 

To tyle o Lidlu. Nie rozumiem dlaczego nie można tej informacji podać do wiadomości publicznej. W końcu mieszkańcy mają prawo wiedzieć o wszystkim. Taka informacja to żadna reklama. Przynajmniej ucina spekulacje.

Przechodzimy spod Lidla nad rzekę. Kilka miesięcy temu pisałem o tym, że miasto będzie rewitalizować bulwary nad rzeką Czarna Przemsza na odcinku od ulicy Czeladzkiej do ulicy Piłsudskiego wg koncepcji autorstwa mojej pracowni UNREAL 12. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym zagospodarowania terenu bulwarów, który opracowywuje firma Elektrownie Wodne ZENERIS Sp. z o. o z Poznania, która wygrała w listopadzie 2017 r. zapytanie ofertowe na realizację powyższego zadania. Poniżej wrzucam koncepcję zagospodarowania bulwarów naszego autorstwa bo miasto poza kilkoma wizualizacjami, również nie pofatygowało się na jej prezentację choćby w AB. 

Koncepcja zagospodarowania bulwarów w Będzinie

Autor: Rafał Lipiński, Magdalena Pfleger

Pewne elementy koncepcji nie uda się zrealizować ze względu na konieczność regulacji rzeki, co wiąże się z większymi kosztami wykonawczymi, ale mam nadzieję, że pozostałe elementy jak m.in amfiteatr na rzece czy forum miejskie zostaną zrealizowane wraz z przebudową 2 kładek przy Lidlu i szkole muzycznej. Pożyjemy zobaczymy. Miasto w styczniu 2018 roku zgłosiło ten projekt w ramach konkursu na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na kwotę 4 mln złotych. Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest na sierpień/wrzesień 2018 roku. Jeśli uda się zrewitalizować tą przestrzeń, centrum Będzina ma szansę odżyć na nowo. Bulwary stałyby się w naturalny sposób kręgosłupem spinającym halę miejską wraz z Wzgórzem Zamkowym, co w mojej ocenie wygenerowałoby dodatkowy ruch turystyczny dla naszego miasta. Pojawiłyby się imprezy kulturalne w tej części miasta, które wraz z wydarzeniami sportowymi w nowo wybudowanej hali, ściągnęłyby mieszkańców Będzina i okolic. Ale to tylko moja ocena. 

Autor: Rafał Lipiński

Pisząc o bulwarach nie można zapominać o hali sportowej, która ma w najbliższej przyszłości powstać w naszym mieście. Nasi siatkarze zmotywowani tym faktem uciekli w końcu ze strefy barażowej:). Kiedy dokładnie powstanie hala? Tego nie wiadomo. Miastu się spieszy, mam wrażenie że zbyt bardzo skupiono się na wbiciu pierwszej łopaty i to spowodowało, że I przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie hali został 2 tygodnie temu unieważniony. Pojawiły się głosy w sieci, że w zaproponowanym terminie przez miasto Będzin hali się nie da po prostu wybudować. Finalnie okazało się, że oprócz czasu, miasto ma za mało pieniędzy na inwestycję, a najtańsza oferta jest droższa o prawie 2 miliony złoty. Co zrobi miasto? Nie wiem, zobaczymy. Mam swoje osobiste przemyślenia ale na razie nie będę ich prezentował publicznie. Czekam na ruch z naszej strony czyli władz Będzina.

Autor: Rafał Lipiński

Vis a vis tymczasowego budynku Lidla trwa budowa Osiedla Rycerskiego. Powstał nawet tymczasowy pawilon sprzedaży mieszkań przy ulicy 11-go Listopada. Słyszałem jednak, że sprzedaż idzie na razie słabo i nie wiadomo czy wszystkie 3 budynki zostaną od razu wybudowane. Powoli dobiega ku końcowi budowa stanu surowego budynku nr 1. Zobaczymy wkrótce w jakim kierunku pójdzie dalej ta inwestycja. Myślę, że potencjalnych kupców nowych mieszkań zniechęca widok na stary skład węglowy od strony Południowej przyszłych budynków. Gdyby w tym miejscu powstał np. park, to pewnie to uatrakcyjniłoby sprzedaż przyszłych mieszkań. A tak mamy co mamy czyli starą rzeźnię (wpisaną zresztą do GEZ-u przeznaczoną ponoć do rozbiórki) z pustym placem dokoła. Obiekt w obecnej formie skutecznie odstrasza wg mnie. A dawny właściciel terenu wycofał się ze sprzedaży. Czyli w tym miejscu mamy obecnie wielki znak zapytania.

 

Odiedle Rycerskie w Będzinie

Na koniec krótkie info na temat McDonalda, który miał powstać przy Alei Kołłątaja w Będzinie. Miał i co? Kilka osób pytało mnie czy wiem coś więcej  na temat tej inwestycji. Powiem szczerze nie za dużo. Próbowałem zaciągnąć języka tu i tam ale nikt nic nie wie. McDonald przestał interesować się tym terenem, pomimo, iż udało mu się wynegocjować kilka ustępstw ze strony władz miasta. Jak część z Was pewnie słyszała lub widziała, tuż obok Auchan w Dąbrowie Górniczej powstaje Vendo Park. Kolejna galeria handlowa. Vendo Park będzie liczył około 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu. Obok Vendo Parku powstanie tam stacja benzynowa BP, a tuż obok pojawi się lokal typu fast-food. I wg moich informacji będzie to właśnie McDonald. Z całym szacunkiem ale Aleja Kołłątaja czyli droga wojewódzka 910 ni jak ma się do DK 94. Więc idąc tą drogą dedukcji wg mnie McDonald w Będzinie już nie powstanie. Za to będzie kolejny w Dąbrowie Górniczej. Może się mylę. Zobaczymy.

wyświetleń: 1.2K
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.