niedziela, 19 lipca, 2020 | Autor:

Oficjalnie mogę ogłosić, że rewitalizacja wieży w Grodźcu przy ulicy Willowej dobiegła do końca. Zostały jeszcze sprawy porządkowe i lada dzień miasto Będzin oficjalnie ogłosi, iż roboty budowlane dobiegły końca.

Dziś minęło dokładnie 1402 dni. 

Tyle minęło czasu od rozpoczęcia przeze mnie batalii ratunkowej dla tego obiektu. Polecam wpisać w mojej wyszukiwarce na blogu hasło “wieża ciśnień”, aby dowiedzieć się o chronologii wydarzeń wokół tego obiektu.

Łatwo nie było. Pomimo, że w opinii publicznej utarło się, iż akcja była oddolną inicjatywą mieszkańców, tak naprawdę była w większości moją samotną walką z wiatrakami i marzeniami. Różnego rodzaju. Długo by o nich pisać. Zainteresowanym polecam film, który po części zobrazuje te prawie 4 lata.

Teraz jednak nie zajmiemy się historią, tylko teraźniejszością. Stojąc dzisiaj pod KWK Grodziec, z dumą patrzyłem na efekt finalny rewitalizacji. Pięknie ukierunkowana oś widokowa i na końcu ona. Już nie rdzawa, grafitowa. W całej okazałości, panująca nad otoczeniem. I ten piękny park z okazałymi drzewami, opadający kilkoma tarasami w stronę ulicy Barlickiego. Całość terenu została podzielona na kilka stref. Z całą pewnością, każdy odwiedzający to miejsce znajdzie tutaj miejsce dla siebie, zarówno nasłonecznione, jak i zacienione. Na szczęście nie ulokowano tutaj zbyt dużo obiektów małej architektury, które odwracałby uwagę od królowej tego miejsca, choć można było finalnie zrezygnować z paru dodatków w mojej ocenie. Tak czy siak czuć bardziej powściągliwość niż przesadę. Plac pamięci wymaga jeszcze lekkiego dopracowania. Na razie 4 tablice multimedialne (info kioski), nie mają za bardzo co pokazywać, a zlokalizowane obok 2 tablice ekspozycyjne, pokazują słynne zabytki Będzina (m.in. zamek czy kościół Doroty). Moją ideą tego miejsca było przede wszystkim pokazać w tym miejscu zapomnianą historię Grodźca i jego zabytki oraz długą historię ratowania samego obiektu. Mam nadzieję, że zostanie to poprawione. Myślę, że można by na 2 info kioskach opublikować naszą broszurę o wieży, aby przyjezdny mógł zapoznać się z historią obiektu i miejsca. Czas pokaże czy miasto będzie zainteresowane skorzystaniem z moich i Darka Majchrzaka materiałów. Bo jest tego trochę. Szkoda byłoby tego nie udostępnić mieszkańcom.

Dla uspokojenia wszystkich, teren monitoruje kilka kamer, co powinno uchronić obiekt przed wandalami. Co najważniejsze na szczycie wieży zamontowano kamerę, z której można śledzić panoramę Grodźca, Będzina, Wojkowic, Sosnowca czy Dąbrowy Górniczej. Nie jest ona w pełni 360 stopni, mam wrażenie, że obsługuje ok.300 stopni.

KAMERA LIVE

Teren parku jest w całości oświetlony. Pod wieżą na zakończeniu Willowej zlokalizowano 5 miejsc postojowych, w tym 1 miejsce dla osoby niepełnosprawnej. Cul de sac jest zakończony mini rondem co ułatwia zawracanie. W okolicach wieży zlokalizowano również stojak na rowery dla niezmotoryzowanych turystów. Poniżej schematyczne zagospodarowanie parku.

Park wieża ciśnień Grodziec

Plan zagospodarowania terenu wokół wieży ciśnień w Grodźcu.

Poniżej wrzucam finalne zdjęcia zrewitalizowanej wieży ciśnień w Grodźcu.

Grodziecka wieża ciśnień

Oś widokowa

Grodziecka wieża ciśnień

Wejscie

Grodziecka wieża ciśnień

Ścieżką do wieży

Grodziecka wieża ciśnień

Pod wieżą

Grodziecka wieża ciśnień

Pod wieżą

Grodziecka wieża ciśnień

Czasza

Grodziecka wieża ciśnień

Widok z tarasu wypoczynkowego

Grodziecka wieża ciśnień

Widok z tarasu wypoczynkowego

Grodziecka wieża ciśnień

Widok ze ścieżki

Grodziecka wieża ciśnień

W drodze do wieży

Grodziecka wieża ciśnień

Plac pamięci.

Grodziecka wieża ciśnień

Widok na KWK Grodziec.

Grodziecka wieża ciśnień

Przy wejściu.

Grodziecka wieża ciśnień

Wejście do wieży.

Grodziecka wieża ciśnień

W stronę Willowej.

Grodziecka wieża ciśnień

U podnóża.

Grodziecka wieża ciśnień

Na szczycie.

Grodziecka wieża ciśnień

Widok na taras plac wypoczynkowy.

 

Na koniec dodam, że mam nadzieję, że wieża znajdzie się już wkrótce na Szlaku Zabytków Techniki. Poniżej oficjalna odpowiedź portalu w sprawie umieszczenia wieży na tym słynnym szlaku:

Dzień dobry, dziękujemy za informację. Teoretycznie wieża spełnia wymagania dotyczące zgodności z profilem Szlaku, jeżeli sama “wieża” wyrazi chęć dołączenia do szlaku, wypełni potrzebną dokumentacją (informacje na stronie SZT) i pomyślnie przejdzie weryfikację, to nie widzimy przeciwwskazań, wręcz przeciwnie, byłaby to kolejna perełka na naszym Szlaku”.

Kończąc zapraszam wszystkich do odwiedzenia naszej perełki. Cytując klasyka:

“Wiara czyni cuda lecz tylko walka daje efekty”. 

Pamiętajcie o tym moi drodzy. W Grodźcu jest jeszcze wiele do zrobienia. Cieszmy się, bo mamy perłę na skalę ogólnopolską.

ZREWITALIZOWANĄ.

THE END

 

wyświetleń: 689
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.