niedziela, 15 stycznia, 2017 | Autor:
dodajdo.com

Dzisiaj kolejna odsłona moich prywatnych wywodów dotyczących cementowni Grodziec i jej obecnego stanu technicznego. Specjalnie rzucam temat na tydzień przed kolejnym planowanym spotkaniem zwolenników ratowania cementowni Grodziec z włodarzami terenu (które odbędzie się 23 stycznia 2017 r. w UM w Będzinie) – aby trochę “odkopać zasypaną śniegiem” cementownię i przypomnieć innym, że ona wciąż tam jest i czeka na zbawienie. Jak opisałem w swoich 2 poprzednich wpisach tematycznych, w sumie w latach 1977 – 2016 opracowano 4. opracowania techniczne (3  z nich są w moim posiadaniu), które dotyczyły stanu technicznego obiektów byłej cementowni Grodziec. Jest jeszcze 5 ekspertyza, która została zlecona ostatnio przez WKZ w Katowicach dotycząca stanu technicznego pakowni i miała zostać opracowana do końca 2016 r. Jeśli tylko wypłynie ona na światło dzienne, postaram się ją na pewno zaprezentować. Ekspertyza została opracowana przez Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach (dr Z. Pająk) – więc będzie ona z pewnością rzetelnie wykonana.

Foto: H. Urbańczyk, 2016.

Poniżej przedstawiam moje autorskie podsumowanie wszystkich dostępnych opracowań, do których udało mi się dotrzeć do tej pory wraz z załącznikiem graficznym, który stanowi legendę do opracowania.

 

[supsystic-tables id=’1′]

Ja widać nie wszystkie pozycje w tabeli udało mi się uzupełnić. Występują wciąż duże braki. Będę się starał je stopniowo uzupełniać – mam nadzieję, że pomogą mi w tym przede wszystkim białe karty sporządzone dla WKZ w Katowicach, które są już w moim posiadaniu oraz cykl spotkań z byłymi pracownikami cementowni Grodziec, które zamierzam zorganizować w 2017 roku. I spotkanie z cyklu “miejscowych gawędziarzy” Cementownia Grodziec dawnymi czasy – odbędzie się już 4 lutego 2017 r. w sali OSP Grodziec przy ulicy Nowotki 28 w Będzinie, na które serdecznie zapraszam osoby zainteresowane tematem cementowni. Zorganizowanie tej formy klimatycznych “wspominek” od dłuższego czasu gdzieś tam siedziało w mojej głowie i cieszę się, że dzięki zaangażowaniu OSP Grodziec, uda się taki cykl spotkań zorganizować. Uważam, że trzeba oddać choć tak skromny “hołd” ludziom, którzy przepracowali tam większą część swojego życia i pozwolić im przekazać duży kawałek historii kolejnym pokoleniom. “Ocalić od zapomnienia” to sens organizowanej przeze mnie akcji. Mam nadzieję, że uda się nam nakręcić ciekawy materiał filmowy, który kiedyś zostanie przekazany do archiwów cementowni.

I na smutny koniec mapa podsumowująca obecny stan cementowni Grodziec. Porównajcie ją sobie z mapą z 2000 r. którą pokazałem powyżej. Wciąż jest jeszcze co ratować – ale trzeba się pospieszyć bo obszar cementowni staje się coraz bielszy i to nie z powodu zimy…

Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.