piątek, 19 kwietnia, 2019 | Autor:

Jako, że w temacie naszej grodzieckiej wieży ciśnień mamy chwilowy przestój, postanowiłem Państwu zaprezentować równie piękny i ciekawy obiekt znajdujący się w Polsce w postaci wieży ciśnień w Ciechanowie. Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego od lat była nieużytkowana, co za tym idzie jej stan się pogarszał. Na szczęście znalazł się pomysł, aby budowlę uratować – nadać jej drugie życie i dzięki pozyskanym środkom z funduszy europejskich w wysokości 2.7 mln zł (52% całej inwestycji) zrewitalizować.

Brzmi podobnie?

Fot.1 – Wieża ciśnień w Ciechanowie przed remontem.

Elementy technologiczne (konstrukcja wsporcza oraz sam zbiornik) stanowią przestrzenną ilustrację matematycznych funkcji – hiperboloida jednopowłokowa oraz torus. Według matematycznej definicji torus to dwuwymiarowa powierzchnia obrotowa powstała w wyniku obrotu o kąt pełny okręgu wokół prostej znajdującej się w płaszczyźnie tego okręgu oraz rozłącznej z nim. Konstrukcja wieży ciśnień to zmaterializowana matematyka, która stanowi  jednocześnie przestrzenną rzeźbę przemysłową w krajobrazie”.

Fot. 2, 3, 4 – Wieża ciśnień w Ciechanowie po rewitalizacji.

Rewitalizacja wieży ciśnień w Ciechanowie i cała związany z tym projekt architektoniczny został w grudniu 2018 roku ukończony. Sama wieża otrzymała nowe poszycie z blachy tytanowo-cynkowej, konserwacji i czyszczeniu poddano konstrukcję wspierającą oraz zbiornik. Dookoła budowli powstał park, fontanna, restauracja, sama wieża otrzymała efektowną iluminację.

Fot. 5, 6, 7 – Zabawa kolorami. Iluminacja wieży.

W ramach tego samego projektu architektonicznego obok wieży stanął dwukondygnacyjny budynek, z jednej strony porośnięty zielenią, z drugiej przeszklony. Znalazły się z nim sale ekspozycyjne, warsztatowe, wykładowe oraz niezbędne zaplecze techniczne i administracyjne. Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, „w budynku prowadzone będą zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży i zamknięta w niej symbolika matematyczna będzie podstawowym materiałem poglądowym”.

Fot. 8, 9 – Park Nauki Torus.

Na dachu budynku przy wieży zasiana została trawa. Na poziomie podziemnym „-1” tego dwukondygnacyjnego budynku przewidziano m.in. foyer ekspozycyjne (3 sale ekspozycyjne z zapleczem), toalety oraz pomieszczenia techniczne. Łączna powierzchnia kondygnacji podziemnej wynosi 400 m2. Co do przyziemia, w budynku po prawej stronie znajdować się będzie ogólnodostępna kawiarnia z salą konsumpcyjną, bufetem, zapleczem dla personelu. Po lewej stronie od wejścia będzie m.in. sala wielofunkcyjna, kasa oraz szatnia. Powierzchnia netto poziomu „0” wynosi 212 m2. Ściany pomiędzy salami ekspozycyjnymi będą przesuwne, pozwalające na wydzielenie lub otwarcie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi salami. Przed budynkiem wybudowano miejsca parkingowe. Do wieży można podejść trzema alejkami. Powstały także betonowe alejki ze spadkami umożliwiającymi zabawy najmłodszym – latem będą to tory dla rowerów, rolek i deskorolek, zimą – tory saneczkowe ze ślizgawką na placu pod wieżą. Teren w pobliżu wieży został zagospodarowany zielenią.

Rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Eksploratorium Matematyki i Techniki

Lokalizacja: Ciechanów, ul. Płocka

Inwestor: Miasto Ciechanów
Wykonawca: Ciechbud Działdowo
Projekt: 2016
Realizacja: 2018
Źródło: umciechanow.pl, ciechbud-dzialdowo.pl, sztuka-architektury.pl

Mam nadzieję, że nasza wieża również wkrótce stanie się taką latarnią w krajobrazie. Dla Będzina i Zagłębia.

wyświetleń: 578
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.