Przedstawiam zasady określania gabarytów elewacji frontowej budynków: w zabudowie zwartej lub bliźniaczej z dachami kalenicowymi, w zabudowie wolnostojącej (punktowej) z dachami namiotowymi, w zabudowie zwartej z dachami pogrążonymi i elewacjami attykowymi, często pojawiającymi się na etapie ustalania warunków zabudowy.
A – kąt nachylenia dachu
He – wysokość elewacji
Hgp – wysokość gabarytu pionowego budynku
Pa – poziom krawędzi attyki
Pg – poziom gzymsu głównego lub krawędzi okapu
Pk – poziom kalenicy
Pzp – poziom punktów zbiegu połaci dachowych
Pt – poziom terenu określany przed głównym wejściem do budynku
.
L – długość elewacji = Sef – szerokość elewacji frontowej
Rb – ryzalit boczny
Rc – ryzalit centralny
Należy rozumieć, że przedstawiona na rysunku długość elewacji frontowej odpowiada pojęciu z art.61 ust.7 pkt.3 czyli szerokości elewacji frontowej.
.
.
.Przykłady charakterystycznych form zabudowy pierzei ulicznych:
a.) zabudowa zwarta np.kamienic czynszowych lub budynków szeregowych, w której długość(szerokość) elewacji frontowej odpowiada szerokości frontu działki budowlanej
b.) zabudowa analogiczna do bliźniaczej, w której długość(szerokość) elewacji frontowej budynku usytuowanego przy granicy z sąsiednią działką budowlaną jest mniejsza od szerokości frontu działki budowlanej
.
.
Bi – budynek istniejący
Bp – budynek projektowany
Lr – linia rozgraniczająca od ulicy
Lz – linia zabudowy
sd – szerokość działki
Gd – granica boczna działki
Sef – szerokość elewacji frontowej
Wykorzystano materiały z Inżyniera budowlanego.
wyświetleń: 6.7K
Oczywiście prawo, a życie to dwie różne sprawy. W Urzędzie Miejskim w Będzinie wysokość elewacji frontowej to odległość od najniżej usytuowanego punktu przy budynku do najwyższego punktu, szczytu kalenicy. To samo się tyczy wskaźnika powierzchni zabudowy do powierzchni działki. Wskaźnik zabudowy to wg urzędnika powierzchnia zabudowy budynku, a schody utwardzenia podjazdy już nie. To ciekawe co, bo na pewno nie powierzchnia biologicznie czynna. Więc być tu mądrym.