sobota, 25 września, 2010 | Autor:

Mało kto pewnie wie, że jadąc w kierunku Wojkowic i mijając pozostałości z zabudowań KWK Grodziec, po swojej lewej stronie wśród szeregu drzew ukryta jest stalowa wieża ciśnień, jedna chyba  z nielicznych tego typu obiektów zachowanych jeszcze w Polsce. Z racji tego, że mamy piękną jesień, wybrałem się na wycieczkę, w celu obejrzenia tego cuda techniki. Nie było łatwo ją znaleźć, bo na liście będzińskich zabytków po prostu jej nie ma, ale po kilkunastominutowym krążeniu w okolicy ulicy Barlickiego w Grodźcu, udało mi się dopiąć celu i oto mym oczom ukazało się coś takiego, co prezentuję poniżej.

wieza-cisnien_01

Zdjęcie 1 z 12

Piękny, zapomniany obiekt posadowiony na wzgórzu pośród dzikiej rośliności. Szkoda, że zamiast roli miejscowego zabytku techniki, pełni funkcję gigantycznego kosza na śmieci. W wyobraźni już tam widzę ściankę wspinaczkową czy choćby naturalny, miejski punkt widokowy. Ehh…pomarzyć dobra rzecz. A wystarczy tylko chcieć. Dla zainteresowanych obiekt znajduje się na końcu ulicy Willowej w dzielnicy Będzina zwanej Grodziec. Jadąc Barlickiego w kierunku Wojkowic, należy skręcić w Asnyka, a nastepnie w ulicę Willową. A potem już tylko podziwiać. Bo obiecuję – jest naprawdę co.

wyświetleń: 1.9K
Kategoria: Zabytki Będzina
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

1 komentarz

  1. 1
    Nora 

    Dobrze, że jeszcze ktoś czasem wynajduje takie zapomniane detale architektury, polecam stronkę http://www.domesintheworld.com/, jako specyficzne spojrzenie na architekturę 🙂