wtorek, 7 kwietnia, 2015 | Autor:

Szykuje się nam w mieście kolejna inwestycja czyli budowa średniej wielkości obiektu usługowo-handlowego w “nowym centrum miasta”, bo tak od pewnego czasu nazywam okolice wokół Lidla i Kauflanda w Będzinie. Nowy budynek powstanie na działce, z którą to bezpośrednio graniczy na dzień dzisiejszy Szkoła Specjalna przy ulicy 11-go Listopada i stoi duży baner reklamowy z często uśmiechającym się do mieszkańców lokalnym posłem. Poniżej lokalizacja dla osób, które nie kojarzą miejsca.

Rysunek1

Mapa z lokalizacją budowy.

Kilka dni temu rozpoczęto przygotowania do rozpoczęcia budowy min. ustawiono pakamery.

WP_20150407_001

Inwestycja ruszy lada moment wg posiadanych przeze mnie informacji. Nie widziałem projektu architektury obiektu ani przyszłego zagospodarowania terenu więc na razie trudno coś więcej powiedzieć o przyszłej kubaturze obiektu i przestrzeni jaka powstanie wokół niego. Myślę, że najbliższe tygodnie pokażą, co rzucił nam los w tym miejscu.

Mnie przy okazji wypłynięcia tego tematu przypomniała się analiza, którą kilka lat temu przeprowadziłem przy okazji opracowywania projektu konkursowego tzw. Masterplanu dla dzielnicy Warpie. Nie wiem czy zauważyliście ale w Będzinie od ponad dekady (reasumując dłuższego czasu) można zaobserwować stopniowy proces wyciągania pierwotnego cenrtum miasta w kierunku zachodnim czyli w okolice obecnie istniejącej osi kompozycyjnej powstałej jakiś czas temu wzdłuż ulicy 11-go Listopada/Czarnej Przemszy. Budowa hipermarketów Kaufland i Lidl czy ostatnimi czasy – budynku usługowo-handlowego z sieciówką Rossmann i Pepco w tle – śmiało można zaliczyć wg mnie do próby redefinicji centrum miasta. Borykająca się od dłuższego czasu z problemami zanikającej przestrzeni publicznej ulica Małachowskiego i konkurująca z nią w coraz szybszym tempie ulica Modrzejowska, bezustannie wspomaga ten proces, a kolejne próby wprowadzenia nowych funkcji (czytaj w domyśle: usług i masowego handlu) do współczesnej przestrzeni publicznej (czytaj promenad i deptaków w centrach handlowych), coraz bardziej zagraża historycznemu śródmieściu. Też to zauważyliście?

3-8-metoda-ekplozji-megafunkcji

Rys. 1 – Redefinicja centrum miasta Będzina (przemyślenia własne autora ukazujące prawidłowy proces uratowania obecnego centrum).

wyświetleń: 505
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.