poniedziałek, 24 listopada, 2014 | Autor:

Cytuję “Mieszkańcy zdecydują o losach hali w centrum Będzina. Trzy boiska, trybuny, które pomieszczą 2200 osób, siłownia, klub fitness, gabinet odnowy biologicznej i wiele innych atrakcji będzie znajdować się w nowej hali. Ma ona powstać w samym centrum miasta. A dokładnie w miejscu, w którym kiedyś mieściło się miejskie kąpielisko. Wszystko jednak będzie zależeć od decyzji mieszkańców. Projekt zostanie poddany konsultacjom. Jeżeli mieszkańcy zdecydują, że hala sportowa tak, ale nieco mniejsza lub w innej formie, uwzględnimy te postulaty. Podobnie, jeśli by zdecydowali, że tej hali w centrum miasta jednak nie chcą – mówi Rafał Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie.”

A jednak miasto poszło po rozsądek i po 4 latach w końcu jakiś projekt zostanie poddany opinii publicznej. Szkoda, że tak późno ale miejmy nadzieję, że nie będą to konsultacje w stylu, co powie pan Janek na ławce siedzący w danej chwili na ławeczce nad rzeką (nie ubliżając w żadnym stopniu biednemu panu Jankowi) – tylko zostanie przeprowadzona jakaś poważniejsza dyskusja w gronie ludzi posiadających jakąś wiedzę i doświadczenie zarówno o finansach, zarządzaniu takimi obiektami, a przede wszystkim o urbanistyce i architekturze takich obiektów, w której nie tylko emocje i fantazja wezmą górę ale przede wszystkim rozsądek i umiarkowanie. W końcu 20-25 milionów złotych dla takiego miasta jak Będzin to nie kolejny SAR za kilkaset tysięcy zlotych tylko inwestycja, która będzie finansowana w dłuższej perspektywie czasowej. Oczywiście do powstania hali jeszcze daleka droga, ale ja juz dzisiaj chciałbym usłyszeć nurtujące mnie odpowiedzi na kilka nurtujących ważnych pytań i tutaj swój mały apel wystosowuję do naszych świeżo upieczonych radnych, aby temat hali poddać w końcu jakieś merytorycznej dyskusji nie polegającej na wytykaniu sobie wzajemnych urazów (bo 4 ostatnie lata już chyba wystarczą na przepychanki), tylko wypracowaniu jakiegoś ponad politycznego porozumienia.

Po pierwsze

czy przedmiotowa lokalizacja jest jedyną możliwą i realną w zagospodarowaniu, czy miasto wzięło pod uwagę jakąś inną opcję usytuowania hali sportowej? TAK czy NIE? Tutaj nasuwają się przynajmniej 2 inne lokalizacje (obecne lądowisko dla helikopterów obok Szkoły Muzycznej, które pewnie można by przenieść w inne miejsce lub teren przy MZS nr 1 w Będzinie i trzecia może najmniej realna to niezagospodarowane tereny pod usługi na pograniczu z Sosnowcem i Dąbrową Górniczą, które jak do tej pory nie znalazły strategicznego Inwestora pod nowe miejsca pracy ale na pewno nie miałyby problemów z zagospodarowaniem wystarczającej przestrzeni parkingowej).

542fc714d4e32_gd

Po drugie

kiedy w końcu doczekamy sie prezentacji publicznej całej koncepcji (przypominam, że koncepcja to również układ funkcjonalny obiektu w postaci rzutów oraz jak i nie przede wszystkim zagospodarowanie terenu wokół obiektu), bo jak narazie po raz kolejny została rzucona fala kolorowych obrazków, które do mnie akurat średnio przemawiają i nie napawiają taką wszechobecną dumą, jak czytam na niektórych forach internetowych opinie na temat przyszłego obiektu.

542fc72740fd0_gd

Po trzecie

i co wg mnie najważniejsze czy zobaczymy jakieś inne koncepcje choćby samej bryły, czy nie można wykonać jakiegoś wewnętrznego konkursu (jak niektóre gminy w Polsce) na opracowanie projektu hali po ostatecznej akceptacji mieszkańców lokalizacji dla przedmiotowego obiektu? Jak do tej pory to wszystkie inwestycje projektuje w mieście wg moich informacji – jedno i to samo biuro projektowe. Może dajmy szansę innym się wykazać i popuścmy wodze fantazji. Postawmy na kreatywność bo bądź, co bądź w Polsce architektów Nam nie brakuje, a obiekt jakby nie było ma ostatecznie stać się wizytówką królewskiego miasta.

542fc71000119_gd

Jak już wspomniałem apel kieruję do nowych władz miasta aby podjęły decyzję zgodną z wolą mieszkańców, która usatysfakcjonuje jej większość, a nie tylko wybrańców.

wyświetleń: 382
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

4 komentarze

 1. 1
  qwa 

  Hala nie zmieści się w miejsce basenu. Musieliby zbudować ją na rzece, co by było odważnym pomysłem. Najlepsze miejsce to w miejsce Lidla albo budowa w koncepcji połączenia ze stadionem, ale wtedy również nim musieliby się zająć kompleksowo.

 2. 2
  Andrzej 

  Frontowa część hali to przebudowany obecny budynek OSiR (dawne zaplecze basenowe). W rzeczywistości takiej perspektywy na obiekt jak na rysunku na pewno nie będzie, bo istnieje ograniczenie ogrodzeniem SP 10.
  Niepotrzebnie pomnażane mają być koszty budowy: 1) przebudowa obecnego budynku (przebudowy są kosztowniejsze niż budowa od postaw), 2) częściowe wyburzenie stadionu Sarmacji (o czym się milczy) no i koszty doprowadzenia go do jakiegoś ładu.
  Lokalizacja fatalna, także ze względów komercyjnych (mają tam być jakieś sklepy). Nie jest to wbrew opisom “w samym centrum miasta”. Nie zapominajmy, że po drugiej stronie Czarnej Przemszy znajduje się … Małobądz! A gdzie parkingi? A którędy wygodny dojazd?

 3. 3
  Kacper 

  hala w Będzinie jest potrzebna ponieważ mamy drużynę siatkarzy w PLUS LIDZE myślę że dana lokalizacja nie jest do końca najlepsza. mogą być problemy z parkingami ale zaś od strony osób które przyjeżdżają autobusem (a trochę ich jest z tego co zauwarzyłem) miejsce idealne. sprawa częściowego wyburzenia stadionu Sarmacji; myślę że tyo tylko przyniesie temu stadionowi korzyści ponieważ miasto może usytuować tak hale że może ona służyć jako miejsce np. dla komentatora czy telewizji (chodzi mi o widok na murawę) i podejrzewam że miasto wyremontowało by ten stadion bo jest bardzo zniszczony.

 4. 4
  Lipton 

  Nikt nie kwestionuje konieczności budowy hali. Wiele osób jednak kwestionuje jej lokalizację. Powyższe komentarze są zgodne z prawdą. Hala jest potrzebna, jednak moim zdaniem w innym miejscu, dla miejscowych może i autobus jest ok ale dla przyjezdnych np. z Rzeszowa zarezerwuje się parkingi na terenie Lidla? Chodze regularnie na mecze Orlen Ligi do DG i tam można zobaczyć co oznacza parkowanie w trakcie takiego meczu. Horror…Poza tym wejście do hali przez to wąskie gardło od strony Piłsudskiego po schodach to jakaś paranoja. Hala prawdopodobnie wejdzie na styk wszystko zależy od powierzchni programu funkcjonalnego. Niecka basenu 50x25m to przyszłe boisko, bo rozumiem, że nie tylko siatkówka ale i koszykowka oraz fusbal będzie mógł z niej korzystać, inaczej budowa jest moim zdaniem bezsensowna. Może i ze dwa kryte korty tenisowe by się przydały. Bez komercji hala się nie utrzyma sama a Banimex może w przyszłym sezonie juz nie być w Plus Lidze patrząc na obecne wyniki więc nie budujmy hali dla jednej dyscypliny.