Sunday, 11 May, 2014 | Autor:

Jak przewidywałem w ostatnim AB pojawiła sie koncepcja hali, o której od dłuższego czasu krążyły plotki po naszym mieście. “Jednym z marzeń będzinian jest posiadanie hali widowiskowo-sportowej, gdzie mogłyby sie odbywać duże imprezy kulturalne i sportowe”. Tutaj się zgadzam z naszym prezydentem – hala na pewno by się przydała nie tylko samym będzinianom, ale i wizurenkowi miasta. Jak pisałem wcześniej o hali do tej pory tylko dyskutowano, przynajmniej na dyskusjach i obietnicach się kończyło, stąd cieszy mnie fakt, iż obecny włodarz na dyskusjach nie skończył i coś nam mieszkańcom zaprezentował. Świadomie piszę “coś”, gdyż rzucenie kilku obrazków w dzisiejszych czasach bez żadnego głębszego komentarza i zaprezentowania programu obiektu, uważam osobiście za co najmniej dziwne. Czy to jest konkurs na ładny obrazek? Chyba chodzi o coś większego. To nie jest kolejny plac zabaw, tylko bardzo poważna inwestycja dla budżetu naszego miasta. Stąd ten obrazkowy pokaz traktuję bardziej jako taką przedwyborczą wrzutę i nic więcej. Trudno bowiem wypowiadać się nawet mi architektowi o 3. obrazkach nie znając całego kontekstu tematu. Pokazano nam jakąś halę, którą tak naprawdę można posadowić pewnie wszędzie. Kwestia oceny samej bryły jest bezprzedmiotowa. Budynek może sie podobać lub nie. Dla mnie obiekt nawiązujący charakterem do hali w Dąbrowie Górniczej (może nie dosłownie), a ja nie gustuję w tego typu obiektach. Uważam, że Będzin stać na dużo lepszą architekturę niż w miastach sąsiednich, nie tak bardzo pompatyczną i z rozmachem, co prostą w formie. Nie lubię gdy ktoś mi coś z góry narzuca, bez możliwości zapoznania się i innymi wariantami. Ale na tym polega nasza zaściankowość. Często wzorujemy się na złych przykładach. Ten obiekt ma stać się wizytówką 50.tys miasta, a nie kolejną jakąś tam kubaturą w centrum miasta bez większego wyrazu (to moja ocena). Stąd mój zarzut do obecnej władzy. Odłóżmy osobiste ambicje na bok, kierując się nie tylko dobrem ogółu ale i także, jak i nie przede wszystkim dobrem  ładu przestrzennego. Rozumiem, iż to jest luźna koncepcja, która jeśli kiedykolwiek znajdzie światło dzienne to dopiero w następnej kadencji obecnych władz miasta. Taki projekt wymaga spojrzenia z różnych perspektyw, pod kątem jego wielowątkowości. Czy kupując w dzisiejszych czasach samochód nie odwiedzamy kilku salonów? Z architekturą jest tak samo. Jej wariantowość często przerasta nie jedną zaawansowaną technikę. Stąd liczę, panie prezydencie, że na tej jednej koncepcji się nie skończy pańskie działanie, bo ja bardzo chętnie zapoznałbym się z innymi opracowaniami i pomysłami na ten obiekt. I myślę, że to nie tylko moje osobiste zdanie.

Invalid Displayed Gallery

Czy podoba ci się koncepcja hali?

 • Tak (63%, 27 głos/ów)
 • Nie (35%, 15 głos/ów)
 • Nie mam zdania (2%, 1 głos/ów)

Głosowało:43

wyświetleń: 525
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

4 komentarze

 1. 1
  qwa 

  Tutaj przydałaby się taka sama koncepcja hali-stadionu jak w Aarhus.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Atletion

 2. 2
  Łukasz 

  W mojej opinii ta wizualizacja prezentuje się bardzo okazale i elegancko. Nie zgodzę się z opinią autora tego artykułu, w której napisał, że jest to “jakaś tam kubatura bez wyrazu”. Ta koncepcja od razu skojarzyła mi się z główną atrakcją miasta, jaką jest zamek i do niego prawdopodobnie nawiązuje 🙂

 3. 3
  Lipton 

  Kwestia gustu. Na tym polega właśnie róznorodność architektury. Każdy człowiek ocenia ją inaczej. Mnie hala nie kojarzy się z zamkiem. Uważam, że jest zbyt pompatyczna i tym samym zbytnio wyłazi z otoczenia. Dla mnie po prostu kolejna miejska puszka i tyle. Do zamku jej nie po drodze. Na taki obiekt powinien być zorganizowany konkurs i tyle w temacie.

 4. 4
  Paweł 

  Do zamku nawiązuje ta “baszta” jak i owalne kształty na elewacji (jak spojrzeć na rzut naszego zamku też ma taki kształt)…w każdym bądź razie ja chętnie zobaczyłbym kontekst lokalizacji i Plan Zagospodarowania Terenu bo faktycznie ta wizualizacja wygląda jakby tą hale mieli wybudować gdzieś na łące…a z tego co wiem to jej ewentualne usytuowanie planuje się na dość ciasnym terenie na miejscu basenu obok stadionu….gdzie jeszcze w dodatku płynie rzeka….