środa, 28 listopada, 2012 | Autor:

Kolory we wnętrzu odgrywają bardzo ważną rolę ponieważ to dzięki nim czujemy się dobrze w danej przestrzeni. W tym cyklu zostaną omówione podstawowe zasady dobierania kolorów i zabiegi jakie można zastosować aby dopasować wnętrze do naszego temperamentu.

W zależności od wybranej palety barw w każdym pomieszczeniu możemy wykreować różne nastroje. Przemyślana kolorystyka stworzy wnętrze  w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu, jak również sprawi, że będzie ono żywe i energetyczne lub też spokojne i relaksujące.

Barwy ciepłe, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony pobudzają, a barwy zimne – fioletowy, niebieski, zielony – uspokajają. Eksperymentując z kolorami, można wpłynąć na to, jak postrzegane będzie dane wnętrze ponieważ możliwe jest wizualne korygowanie ich proporcji. W zależności od wybranej gamy kolorystycznej, przestrzeń domu może być ekspresyjna i elegancka lub ciepła i przytulna.

Jasne i chłodne kolory odbijają więcej światła i optycznie oddalają ścianę czy sufit. Kolory ciemne i ciepłe – odwrotnie. Barwy te pochłaniają padające na nie światło, optycznie przybliżając pomalowaną powierzchnię.

Ważną kwestią jest wpływ światła naturalnego na odbiór barw.  Ten sam kolor na dwóch stykających się ze sobą ścianach w różnych okresach dnia może się wydawać zupełnie innym odcieniem. Podobne zjawisko zachodzi przy odbiorze percepcyjnym koloru sufitu. Sufit zawsze będzie postrzegany jako ciemniejszy kolor, nawet przy zastosowaniu tego samego koloru.

Stopień połysku ma również znaczenie. Farby w tym samym kolorze, ale o różnym stopniu połysku są przez nas odbierane w odmienny sposób. Matowe powierzchnie absorbują światło, pomieszczenia wydają się mniejsze, ale też przytulniejsze. Błyszczące odbijają światło i powiększają wnętrze.

 

Poniżej przedstawię kilka metod modelowania przestrzeni kolorem:

Jasne kolory sprawiają wrażenie „oddalania się”, ciemne „zbliżania”, dlatego jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, należy zastosować w nim barwy w jasnych odcieniach, na ścianach i na suficie (Ciemne, intensywne barwy zmniejszają optycznie pomieszczenia)

Aby optycznie zwęzić zbyt szerokie pomieszczenie, można zastosować ciemniejszy kolor na krótszych ścianach, przez co pomieszczenie będzie wydawało się węższe

Pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie nieco szerszego i niższego, jeśli ściany i sufit albo ściany i podłoga, będą miały ten sam kolor

Pokój o ciemnym suficie wydaje się niższy. Jasny sufit natomiast optycznie podwyższy wnętrze

Pionowe pasy na ścianach podwyższają pomieszczenie, a poziome sprawiają, że wydaje się ono niższe

Pasy na posadzce mają takią samą zasadę optycznego oddziałowywania jak pasy na ścianach. Pasy prostopadłe do kierunku patrzenia skrócą pomieszczenie natomiast równoległe wydłużą.

Jeśli ściana znajdująca się na wprost będzie ciemna, pomieszczenie będzie wydawało się krótsze, natomiast jeśli ściana będzie jasna pomieszczenie wyda się dłuższe

Ściana dwukolorowa z podziałem w poziomie będzie wyglądać korzystniej z kolorem ciemniejszym w dolnej części

Jeśli nasze pomieszczenie jest zbyt wysokie, możemy namalować na górnej części ścian szeroki pas w tym samym kolorze, co sufit. Dzięki temu wyda się ono niższe. Dla podkreślenia tego efektu podłoga powinna być ciemniejsza od sufitu

wyświetleń: 849
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

1 komentarz

  1. 1
    Lipton 

    Zabieg z jasnymi pasami wzdłuz sufitu stosuje się często w budownictwie wielorordzinnym, szczególnie tym wybudowanym z wielkiej płyty gdzie normalnie nie ma poziomu tylko wystepują same krzywizny i w ten sposób gubimy ten dysharmonizujący całe pomieszczenie efekt. Pasy są malowane wtedy w kolorze sufitu i w ten sposób oszukujemy nasze ludzkie oko.