czwartek, 1 sierpnia, 2013 | Autor:

Dziś trafiła się chwila czasu, stąd zamieszczam kilka zdjęć z postępu miejskich inwestycji. Niestety udało mi się tylko kilka sfotografować w okolicy, ale w krótce uzupełnię wpis pozostałymi bo sam jestem ciekaw jak przebiega proces wskrzeszania miasta Będzina. Na dniach szykuje się nam oddanie Wzgórza Zamkowego (projektu współfinansowanego przez unię europejską, coś słyszalem o poniedziałku 5. sierpnia), niestety pieszych jeszcze nie wpuszczają na teren parku więc skromnie zamieszczam tylko 2 fotki pod spodem zrobione na szybko przelotem. Prace wciąż trwają, wykonawca dopina ostatnie detale, stąd na razie powstrzymam się od finalnego podsumowania tej inwestycji.

[Not a valid template]

Plac zabaw (zwróćcie uwagę, że pojawił się wkońcu specjalny podkład/mata zamiast feralnego żwirku – cóż unia sponsoruje:)

[Not a valid template]

Rekonstrukcja wału (nie wiem co dokładnie z niego widać bo rozumiem, że będzie spełniał rolę tarasu widokowego – takie nasuwa mi się pierwsze skojarzenie).

Co słychać na placu 3-go Maja? Powiem szczerze, że nie za dużo. Jak na razie brukowanie dookoła miejsc parkingowych, a plac po wycięciu drzew wygląda po prostu łyso… Acha i na ławkach dogorewa paru zmęczonych upałem przechodniów. Ten plac coś chyba nie ma szczęścia do urbanistycznych wizjonerów w naszym mieście.

[Not a valid template] [Not a valid template] [Not a valid template] [Not a valid template]

Tutaj rozpisano przetarg na budowę nowej toalety wolnostojącej ale właśnie wyczytałem, że miasto unieważniło jego wyniki, gdyż zabrakło funduszy na którąkolwiek z przedstawionych ofert.

Nasz nowy park handlowy pnie się imponującą w górę. Prace posuwają się dość szybko. Udało mi się ustalić, iż podobno obiekt nie będzie prezentował porywającej architektury, a pierwozorem podobno miał być stary dworzec w Będzinie (ale ponoć na pierwowzorach się skończyło:).

[Not a valid template] Przyszły park handlowy w Będzinie przy ulicy 11-go Listopada. [Not a valid template]

Remont ulicy Modrzejowskiej też jakoś sobie tam swoim własnym torem idzie. Jedyny pozytyw jaki ja zauważyłem w ramach tej inwestycji (oprócz uporządkowania infrastruktury technicznej tej ulicy) to te pasy zieleni, na których mam nadzieję pojawi się jakaś “niebędzińska” zieleń – mam na myśli kolejne tuje i standartowy typ drzewka – nie znam jego nazwy, który sadzi się teraz na całym Będzinie. Może w końcu ktoś pokusi się o coś bardziej niesztampowego.

[Not a valid template] [Not a valid template] Pas zieleni w tle ulicy Modrzejowskiej. [Not a valid template]

I na koniec coś dla Powiatowego Konserwatora – taki mały prezent ode mnie. Przykład tego, jak typowy będziński inwestor podchodzi do zaleceń konserwatora i przymierza się do użytkowania budynku/lokali nie posiadając decyzji na użytkowanie (bo mniemam, że jej nie otrzymał bo “śliczny kamień” i “nawiązujące do historii pierzei Kołątaja balustrady”, jak były na elewacji, tak są do tej pory.

[Not a valid template]

Przepraszam mój błąd – zmieniło się jedno, znikła biała płachta z ogłoszeniem do wynajmu i pojawiło się logo przyszłego najemcy. To już kolejny budynek w Będzinie wyrwany z kontekstu historycznego, gdzie nie respektuje się szacunku dla miejsca i otaczającej architektury, tylko górę biorą finanansowe, osobiste przesłanki. Zagranicą za coś takiego klient płaci surowe kary… a w Polsce jak to w Polsce, pisze się tylko odbijające echem pisma, których nikt chyba na serio nie traktuje.

Czy ktoś z PINB ukróci w końcu te prywatne fanaberie w historycznej przestrzeni publicznej miasta? Raczej wątpię, ostatnio interweniowałem tam w innej sprawie dość istotnej, to tam czas po prostu się zatrzymał na dobre.

wyświetleń: 98
Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Komentarze i pingi są wyłączone.

Komentarze zostały wyłączone.